امام زاده بی بی سکینه (س)

در شهرستان ملارد امامزادگان زیادی وجود دارد که سالانه افراد زیادی برای زیارت از آنها عازم این منطقه می شوند. یکی از این امامزادگان، بی بی سکینه (س) بخش صفادشت است در  نزدیکی دهستانی به نام صالح آباد قرار دارد.

امامزاده بی بی سکینه دختر گرامی امام موسی کاظم (ع) و خواهر بزرگوار امام رضا (ع) محسوب می شوند. در مورد نحوه درگذشت بی بی سکینه در کتب کنزالانساب و همچنین در کتاب بحرالانساب این چنین آمده است: «فرزندان امام موسی کاظم (علیهم السلام) عبدالرحمن، زید، سلیمان، حمزه و سکینه خاتون در ولایت زهر آب افتادند، عبدالرحمن و زید را در پلنگ آباد و سلیمان را کوشک آباد و سکینه خاتون بنت امام موسی کاظم (علیهم السلام) را در شهر آباد شهید کردند، خارجیان مرد آباد از عقب آمدند، در شهر آباد چشمه ای بود پر آب که حضرت سکینه خاتون خود را در میانه آب افکند و غایب شد. بقعه ای در آنجا ساخته شد و آن را مزار هزارخانی نهادند». اگر مایلید بیشتر از این امامزاده بدانید بهتر است ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

ساختار و معماری بنای امامزاده

ساختمان اصلی بقعه نوساز و تزیینات معماری اسلامی از قبیل کاشی کاری و آیینه کاری با دیوارهای باربر و سقف طاق ضربتی با نمای سنگ و داخل بقعه به صورت آینه کاری در آن به کار رفته است. این امامزاده ضریحی نقره ای طلا کوب دارد، که در سال ۱۳۷۲ توسط هنرمندان اصفهانی طراحی و نصب گردیده و بقعه مزبور دارای گنبدی آجری با پوشش کاشی خشتی است. دو گلدسته در دو طرف ایوان این بنامی توانید مشاهده کنید که زیبایی وصف ناپذیری به محیط داده است. مطوطه امامزاده شامل امکانات بسیاری است که از آن جمله می توان زائرسرا، واحد فرهنگی، گورستان، غسالخانه و سردخانه را نام برد. در ورودی محوطه مقبره شهدای هشت سال دفاع مقدس قرار دارد، که مزار شهدای بزرگی همچون شهید سید محمد اینانلو را می توان در آنجا مشاهده کرد. در کنار این محل، نمایشگاه فصلی وجود دارد که انواع مختلفی از محصولات در آن به فروش می رسد. در این محوطه ۴۰ باب زائر سرا با ۱۱۵ اتاق قابل دیدن است که در اختیار مسافران و زائرین قرار می گیرد. علاوه بر اینها شهربازی کوچکی نیز برای کودکان تدارک دیده شده است که کودکان زائرین می توانند زمانی در آنجا سرگرم شوند. محوطه پوشیده از درختان کهنسال و سر به فلک کشیده است که حال عرفانی و معنوی فضا را دو چندان می کنند و مسافران و زائرین می توانند لحظاتی ویژه در این مکان داشته باشند. شبستان این امامزاده زیر بنایی با مساحت برابر با ۲۸۰۰ متر مربع دارد، که در سه طبقه احداث شده است.

آدرس: ملارد، صفادشت، بلوار امام خمینی (ره)،امامزاده بی بی سکینه(س)

 

آدرس: ملارد، صفادشت، بلوار امام خمینی (ره)، شهرداری صفادشت

تلفن: 3-02165432550

ایمیل: info@safadasht.ir